Vítejte na stránkách obce Obec Sedliště, chcete si nastavit zobrazení:

Pamětihodnosti v obci

Kalvárie

Sousoší ukřižovaného Krista a postranních soch apoštola Jana a Panny Marie z roku 1765. Na jejím podstavci nápis: "Léta 1765 přítomné vypracoval František Fiala řezbář z města Turnova za časů rychtářství Jana Javůrka mlynáře zdejšího." Při neúspěšném pokusu o ukradení v roce 1999 došlo k poškození obou postranních soch.

Obec se rozhodla vzácné sousoší zrestaurovat (prostředky získala nejen ze svého rozpočtu, ale i příspěvkem z okresního úřadu, z veřejné sbírky a z nadace Open Society Fund). Krátce po znovuvysvěcení Kalvárie však byly kopie postranních soch definitivě ukradeny. Originály najdou návštěvníci v expozici zámku ve Starých Hradech.


Pomník Antonína Švehly

Postaven na památku oblíbeného politika, dlouholetého předsedy agrární strany a československého premiéra sedlišťským spolkem Domovina v roce 1935. Autorem pomníku je Josef Vít. Za druhé světové války ani v období komunismu však nebyly vzpomínky na osobnost Antonína Švehly vítány, a tak se místní rozhodli pomník nenápadně odstranit.

Objeven byl až v roce 1990 na zahradě jednoho domku, zrestaurován a postaven na sedlišťskou náves.


Pomník padlým

Jako ve většině obcí, i v Sedlištích uctili občané své blízké, kteří padli během první světové války, postavením pomníku. Autorem tohoto je sochař z Konecchlumí Josef Vít. Původně byl postaven u silnice, v rohu zahrady u domu čp. 6, v roce 1962 přemístěn na náves do parčíku před budovu dnešního obecního úřadu.


Hřmínský (Pažoutův) křížek

Lidová památka na okraji obce postavená jako upomínka na tragickou událost (přepadení svatebního průvodu bývalým nápadníkem nevěsty). Pomník byl vybudován roku 1788, dnes z něho zbyly ale jen ruiny a jeho větší část je ve správě Obecního úřadu Markvartice.


Smírčí kameny

Nedaleko od Pažoutova křížku se nachází tzv. smířčí kameny. Jedná se zřejmě o hraniční kameny Kosteckého a Kopidlensko-starohradského panství.


Najvrtův křížek

Další drobná památka postavená v poli na okraji vesnice roku 1846 jako připomínka tragické události. Z fůry zde spadl čeledín a zabil se.

aktualizováno: 15. 11. 2020 13:44, Petra Muchová

Novinky z obce

Informační SMS a e-maily

aktualizace stránky: 6. 2. 2021

DOSTÁVEJTE AKTUÁLNÍ INFORMACE PŘÍMO NA VÁŠ TELEFON

Chcete-li vždy dostávat aktuální informace o dění v obci, stačí se zaregistrovat k odběru novinek níže na stránkách v sekci "odebírat novinky".

O naší obci

aktualizace stránky: 27. 12. 2020

Základní informace:

Obec leží v Královéhradeckém kraji.

Okres
:                                                Jičín
Správní obvod:                               Jičín

Průměrná nadmořská výška:    240 m. n. m.
Rozloha obce:                                 160 ha
Počet obyvatel:                              102
První písemná zmínka:                rok 1340 (681 let)

PSČ:                                                    507 23

Volný čas

aktualizace stránky: 3. 12. 2020


Obec Sedliště

aktualizace stránky: 15. 11. 2020

Obec Sedliště

Naše obec je malá a malebná vesnička, která se nalézá 15 km jihozápadně od Jičína v královehradeckém kraji. Obcí protékají 4 potoky, na kterých se dříve nacházelo 6 mlýnů.